Biuro na hybrydowy model pracy

77% – tyle firm zadeklarowało w najnowszym badaniu ankietowym przeprowadzonym przez Colliers, że chciałoby pozostać przy hybrydowym modelu pracy po zakończeniu pandemii.Choć część organizacji wdraża hybrydowy model pracy już od kilku lat, dopiero pandemia, wymuszająca na tak dużą skalę testowanie nowych rozwiązań w funkcjonowaniu firm, sprawiła, że znacznie zyskał na popularności. Czy to tylko chwilowy trend, czy też przyszłość rynku pracy?

Zmiana myślenia o przestrzeni biurowej

Wbrew początkowym przypuszczeniom, że praca zdalna może wyeliminować zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, pewne jest, że biura nie znikną. Duża część firm, jak i wielu pracowników przekonało się, że przestrzeń biurowa jest niezbędnym narzędziem dla zachowania optymalizacji pracy nad większością prowadzonych procesów, a także pozwala zachować poczucie przynależności do organizacji. Nowe oczekiwania pracowników względem elastyczności wyboru miejsca pracy powodują jednak, że tylko część firm zdecyduje się na 100-proc. powrót do biura.

Pracodawcy, którzy w ankiecie Colliers opowiedzieli się za chęcią utrzymania pracy zdalnej, deklarowali, że na pracę z domu (lub innego miejsca) zamierzają przeznaczyć 2 lub 3 dni w tygodniu – za tymi opcjami zagłosowało odpowiednio 35% i 33% uczestników badania, głównie z branży IT, BPO i SSC. To optymalny podział, który daje możliwość wykorzystania wszystkiego, co najlepsze w pracy z domu i w pracy w biurze.

Wprowadzenie na stałe modelu hybrydowego wiąże się jednak z potrzebą dostosowania przestrzeni do nowych potrzeb. Biuro nie będzie już typowym open space, gdzie biurka stoją obok siebie. Musi stać się miejscem sprzyjającym pracy zespołowej, spotkaniom czy szkoleniom. Jedną z głównych funkcji biur stanie się bowiem integracja pracowników, nawiązywanie relacji, kreatywne burze mózgów i wymiana dobrej energii.  Z drugiej jednak strony powinno oferować strefy do pracy w skupieniu, ponieważ to właśnie dał pracownikom model zdalny.

– Nie istnieje uniwersalne rozwiązanie organizacji biura, które sprawdzi się w przypadku każdej firmy. Każda organizacja ma bowiem inne cele, potrzeby, kulturę organizacji i wyzwania, przed którymi stoi.  One staną się podstawą do stworzenia własnego, oryginalnego modelu funkcjonowania i wykorzystania przestrzeni biurowej – mówi Dorota Kościelniak, dyrektor biura Colliers we Wrocławiu.

Zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest ta wstępna, pogłębiona analiza, dlatego już na tym etapie stanowimy wsparcie dla naszych klientów. Nie tylko dysponujemy szeroką wiedzą ekspertów z różnych obszarów, takich jak psycholog biznesu czy architekci, ale oferujemy także dostęp do różnych narzędzi pomocnych w planowaniu i wdrażaniu zmian. Przykładem może być Workplace Expert, które umożliwia wstępną weryfikację strategii i wygenerowanie danych na temat modelu pracy oraz potrzeb w zakresie powierzchni biurowej, tak aby nowe środowisko stało się elementem wspierającym cele biznesowe firmy. Dzięki pogłębionej analizie jesteśmy w stanie pomóc organizacjom w późniejszym doborze odpowiadającej ich potrzebom powierzchni – czy to stacjonarnej, czy coraz częściej dobieranej przez naszych klientów powierzchni flex – dodaje Dorota Kościelniak.

Więcej elastyczności

Fakt, że powierzchnie elastyczne zyskują na popularności, również we Wrocławiu, widać po stale  rosnącej liczbie biur serwisowanych i coworków. Tworzą je nie tylko operatorzy  czy to lokalni czy międzynarodowi – ale także właściciele nowych projektów biurowych, którzy już na etapie projektowania budynku planują pojawienie się takich przestrzeni w biurowcu. Ci którzy już ten krok mają za sobą, decydują się na zwiększenie tych przestrzeni.

– Pandemia wymusiła na firmach bardziej elastyczne podejście do przestrzeni pracy, coraz częściej zostawiając pracownikom wybór, skąd chcą wykonywać swoje obowiązki – niekoniecznie tylko z domu czy z biura. Sądząc po rosnącej liczbie wrocławskich coworków dołączających do platformy Colliers Mobility Pass (platforma ta oferuje możliwość korzystania z różnych biur coworkingowych w ramach jednego abonamentu – red.), operatorzy zauważają ten trend i starają się na niego odpowiedzieć już dziś, otwierając coworki także poza centrami miast – mówi Mateusz Cieślik z wrocławskiego biura Colliers.

Wrocław przyjazny dla biznesu

Wrocław od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno inwestorów, jak i najemców. To czyni go jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Polsce. Do głównych atutów miasta należą atrakcyjne położenie geograficzne, zapewniające bliskość rynków niemieckiego i czeskiego, dobrze rozwinięta infrastruktura oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników. W 2021 roku docenił je FDI Magazine, twórca światowego rankingu “Global Cities of the Future”, w którym Wrocław zajął 15. miejsce.

Jak mówi Dorota Kościelniak, pierwsze półrocze 2021 r. pokazuje, że Wrocław z blisko 1,25 mln mkw. biur utrzymuje drugą pozycję wśród miast regionalnych o najwyższych zasobach powierzchni biurowej w Polsce. Po zawirowaniach związanych z pandemią zauważamy, że firmy zaczynają wracać do podejmowania decyzji dotyczących najmu – w pierwszej połowie 2021 r. podpisano umowy na blisko 46 tys. mkw.