Czas na wynajęcie biura we Wrocławiu? Knight Frank prezentuje najnowsze dane o rynku biurowym

Czas na wynajęcie biura we Wrocławiu? Knight Frank prezentuje najnowsze dane o rynku biurowym

Czy wiedzą Państwo, że we Wrocławiu zasoby powierzchni biurowej przekraczają już milion metrów kwadratowych? W 2018 roku powiększyły się o blisko 145 000 m kw. do 1,05 mln m kw. To był rekordowy rok. Dla porównania w 2017 roku we Wrocławiu dostarczono trzy razy mniej nowych biur.

Jak sytuacja wygląda obecnie? Pierwsza połowa 2019 roku na wrocławskim rynku biurowym upłynęła dość spokojnie. Do użytku oddano jedynie 16 500 m kw., z czego zdecydowana większość należała do pierwszego etapu inwestycji City Forum: City One (11 200 m kw.) zrealizowanej przez Archicom.

„Nie oznacza to jednak spowolnienia w działaniach deweloperów, ponieważ w trakcie budowy pozostaje ponad 200 000 m kw. Zakładając, że planowane terminy zakończenia realizowanych inwestycji nie zostaną przesunięte, rynek wrocławski w drugiej połowie tego roku powiększy się o ponad 120 000 m kw.” – mówi Marta Mądry, Associate Director we wrocławskim oddziale międzynarodowej firmy Knight Frank, doradzającej w zakresie nieruchomości.

Niemal 77 000 m kw. zostanie ukończone pod koniec roku w ramach jednej inwestycji – Business Garden Wrocław, realizowanej przez Vastint Poland.

W dalszym ciągu Wrocław, z zasobami po pierwszym półroczu sięgającymi 1,07 mln m kw., utrzymuje drugie miejsce wśród sześciu głównych rynków regionalnych. Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca wyniósł 9,3% i był nieco niższy niż w Krakowie, największym regionalnym rynku biurowym. W pierwszej połowie roku wynajęto ok. 45 000 m kw. biur we Wrocławiu, przy czym najwięcej w ramach umów pre-let – niemal 60% powierzchni wynajęto w realizowanych inwestycjach.

„Nie słabnie zainteresowanie powierzchniami biurowymi wśród nowych podmiotów wchodzących do Wrocławia, jak i tych już obecnych na naszym rynku. W dalszym ciągu obserwujemy ekspansję najemców, którzy w krótkim czasie zwiększyli swój pierwotny metraż. Najemcy coraz bardziej przywiązują uwagę nie tylko do lokalizacji czy parametrów budynku, ale dążą jednocześnie do tego, aby środowisko pracy było przyjazne dla ich pracowników.” – mówi Anna Patrzyk-Sperzyńska, Leasing Manager z wrocławskiego zespołu ds. komercjalizacji firmy Knight Frank.

Jeśli chcieliby Państwo porównać sytuację we Wrocławiu i na innych rynkach regionalnych to polecamy raport „Polska – rynek komercyjny. I poł. 2019” do pobrania po kliknięciu w poniższy banner:

Specjaliści Działu Badań Rynku firmy Knight Frank we współpracy z naszymi lokalnymi ekspertami regularnie badają największe rynki regionalne w Polsce. Posiadaną wiedzę i doświadczenie przekładają na owocną współpracę zarówno po stronie właściciela nieruchomości, jak i najemcy.

Jeżeli poszukują Państwo nowej przestrzeni, myślą o optymalizacji kosztów i poprawie jakości środowiska pracy dla swoich pracowników, zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami odpowiedzialnymi za rynek wrocławski. Mogą Państwo również skorzystać z wyszukiwarki powierzchni biurowych www.officepoland.pl, która w prosty i przejrzysty sposób prezentuje dostępne zasoby biurowe. Dzięki niej można samemu stworzyć krótką listę biur do obejrzenia.

Knight Frank, będąc partnerem merytorycznym Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej wspierającej nowe podmioty wchodzące do Wrocławia, oferuje pełen zakres usług w zakresie reprezentacji najemców. Zapewniamy pakiet usług firmom poszukującym powierzchni biurowej. Zakres naszego doradztwa obejmuje:

– rozpoznanie i zdefiniowanie wymagań biurowych najemcy,

– wyszukanie i zaprezentowanie dostępnej powierzchni biurowej zgodnej z kryteriami klienta,

– doradztwo w zakresie dostępnych opcji biurowych i rozwiązań technicznych powierzchni,

– negocjowanie warunków umowy najmu w imieniu najemcy,

– doradztwo w zakresie projektowania powierzchni, w tym możliwość przeprowadzenia analizy środowiska pracy (workplace solutions),

– zarządzanie lub monitorowanie pracami aranżacyjnymi (fit out).

Nasze doradztwo oparte jest na głębokiej analizie finansowej różnych strategii najmu. Wspólnie z Państwem wybieramy optymalny wariant. Zawsze dążymy do tego, aby wynajęte biuro w pełni spełniało Państwa wymagania dotyczące lokalizacji, wielkości i standardu przestrzeni oraz możliwości  jej aranżacji, zgodnie z założeniami finansowymi oraz wartościami i wizerunkiem Państwa firmy.

Planują Państwo rozwijać biznes we Wrocławiu? Spotkajmy się i porozmawiajmy o Państwa potrzebach lokalowych, a my znajdziemy idealne biuro. Jeżeli chcieliby Państwo spotkać się z nami w mniej formalnych okolicznościach – jest ku temu okazja. Już 13 września będziemy na Oktoberfest we Wrocławiu. Knight Frank jest platynowym sponsorem tego wyjątkowego eventu. Do zobaczenia już wkrótce!