Co możesz zrobić dobrego dla środowiska w swoim biurze? Knight Frank podpowiada

Co możesz zrobić dobrego dla środowiska w swoim biurze? Knight Frank podpowiada

Środowisko naturalne to jedna z pięciu wartości, na których swoją działalność biznesową opiera globalna firma doradcza Knight Frank, specjalizująca się w Polsce w nieruchomościach komercyjnych.

W ostatnim czasie skupiliśmy się na promocji idei zero waste, której celem jest doprowadzenie do maksymalnego ograniczenia ilości wyrzucanych rzeczy, odpadów i śmieci. Idealnie byłoby w ogóle nic nie wyrzucać, ale… „Nie od razu Rzym zbudowano”. Zacznijmy zatem od less waste, czyli wyrzucajmy jak najmniej i poddajmy recyklingowi jak najwięcej. Jak to zrobić w biurze? Podpowiadamy.

Po głębszej analizie i zbadaniu tematu, z inicjatywy naszego Działu Badań rynku, powstała w naszej firmie ulotka dla najemców podpowiadająca jak zadbać o środowisko zaczynając od miejsca pracy..

„Edukacja i wzrost świadomości pracowników w zakresie proekologicznego zachowania w biurze to ważny aspekt sukcesu tej inicjatywy. Przy okazji doradzania najemcom w wyborze siedzimy, chcemy ich zarażać naszą pasją, jaką odnaleźliśmy wraz z koleżankami i kolegami z zespołu Knight Frank we wdrażaniu idei less waste. ” – podkreśla Anna Patrzyk-Sperzyńska, Leasing Manager w Knight Frank.

W ramach dobrze znanej inicjatywy The 4Rs – Reduce, Reuse, Recycling and Recovery (pol. redukuj, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi, odzyskuj) przygotowaliśmy kilka pomysłów, które z powodzeniem wprowadziliśmy w biurach Knight Frank w Polsce, m.in.:

  • Mówimy zdecydowane NIE dla plastiku. Zrezygnowaliśmy z zakupu wody w plastikowych butelkach na rzecz filtrowanej kranówki.
  • Segregujemy śmieci. W kuchni ustawiliśmy 5 koszy z dokładnym opisem ich przeznaczenia. Dzięki temu łatwiej stosować podobne rozwiązanie w naszych domach.
  • Stawiamy na papier ekologiczny. Czy wiedzą Państwo, że na wyprodukowanie 26 ryz papieru trzeba ściąć jedno drzewo? Ile takich ryz zużywa się rocznie w Państwa biurach? Nasi pracownicy otrzymali wybór i od kilku tygodni mogą drukować niezbędne dokumenty na papierze z recyklingu. Dodatkowo nasze raporty rynkowe drukujemy na papierze pochodzącym w 100% z makulatury, a przede wszystkim zachęcamy do czytania online.
  • Uczymy dobrych nawyków. W strategicznych miejscach w naszym biurze pojawiły się naklejki przypominające o możliwości zaoszczędzenia energii, wody i papieru.
  • Oddam/zamienię możliwe w biurze. Zbędne gadżety i rzeczy, z których już nie korzystamy przekazujemy innym koleżankom i kolegom, dając im drugie życie.

Przyjęliśmy zasadę małych kroków. To taki nasz kaizen ekologiczny. Kolejne pomysły wprowadzamy stopniowo w życie, w myśl naszego wewnętrznego hasła „dzisiaj less waste – jutro zero waste”.

„Pamiętajmy, że świat nie potrzebuje kilku superbohaterów, ale miliona minibohaterów, którzy efektem skali osiągną więcej.” – mówi Jadwiga Małek, konsultant z Działu badań Rynku Knight Frank,  zaangażowana w promocję w idei zero waste w naszej firmie oraz wśród najemców, dla których chętnie organizuje prezentacje.

Zachęcamy do pobrania naszej ulotki „Zero waste w biurze” oraz do obejrzenia krótkiego filmu z udziałem naszych pracowników, którzy zachęcają do włączenia się do idei zero waste.